Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně

Výuka zahradnických disciplín od 50. let 20 stol. vedla k založení Zahradnické fakulty v roce 1985, 1200 studentů vytváří pestrou a tvůrčí akademickou komunitu.

 
 
Nacházíte se na: Úvod > Fakulta

Vítejte na Zahradnické fakultě!

Zajímá Vás, co dělají zahradníci a zahradní architekti? Odkud pocházejí a co všechno se dovedou naučit? Jste na správné adrese!

Zahradnická fakulta v Lednici není obyčejná škola. Těžko byste hledali místo, kde se tak výjimečným způsobem prolíná historie, kultura, umění a přírodní krásy spolu s odborníky a profesionály. Co všechno Vám můžeme nabídnout?

Nejdelší tradici zahradního umění

Zahradnická fakulta se může pochlubit nejdelší tradicí profese zahradního umění - navazuje na historii starou několik set let. Vlivem majetných pánů Lichtenštejnů zde již od 13. století vznikaly jedinečné zahradní a krajinářské úpravy, které dodnes každoročně přitahují velké množství odborníků. Dlouhodobá tradice zahradnictví a krajinářství dala vzniknout světově proslulé památce UNESCO Lednicko-valtický areál. Zahradnická fakulta se nachází v jeho srdci a tím přímo navazuje na tradici jeho zakladatelů.

Nejkvalitnější vinařskou kulturu

O tom, že jižní Morava a víno patří dohromady, není třeba pochybovat. V blízkém okolí Lednice se nacházejí nejlepší viničné tratě, z jejichž hroznů se získává víno světově proslulých značek. Málokdo ale ví, že zásluhu na výši vinařské kultury mají špičkoví odborníci působící na Ústavu vinohradnictví a vinařství, kteří vychovávají další specialisty. Více se dozvíte v sekci Příběhy studentů a absolventů.

Nejpříznivější studijní podmínky

Na studenty čeká v Lednici to nejpříznivější prostředí, jaké si mohou pro svůj obor vybrat. Kampus fakulty je soustředěn v jednom místě, bezprostředně na školní areál navíc navazuje zámek a zámecký park. Historický park prošel během svého vývoje všemi zahradními styly a vyznačuje se výjimečnou skladnou domácích i cizokrajných dřevin. To vše slouží jako jedinečný studijní materiál. Velká část výuky se odehrává přímo v zámeckém parku a Lednicko-valtickém areálu.

Co s volným časem mezi studiem? V tomto inspirativním prostředí není nouze o nápady, studentská komunita je navíc proslulá svou soudržností a kreativní tvořivostí.

A pokud byste se obávali všeobecně známých nástrah studentských kolejí, rozhodně pusťte obavy z hlavy! Ubytování je studentům zajišťováno na kolejích, které jsou vzdáleny jen několik desítek metrů od hlavní budovy a jsou součástí fakultního areálu. Před budovou kolejí byla v roce 2011 otevřena akademická zahrada, která slouží ke studiu, meditaci a klidové relaxaci nejen studentů.

Ideální propojení teorie s praxí

Oproti jiným školám mají studenti v Lednici neocenitelnou výhodu – veškeré teoretické poznatky si okamžitě mohou vyzkoušet v praxi. Součástí areálu fakulty jsou rozsáhlé experimentální pozemky se sbírkami trvalek, léčivých a kořeninových rostlin, květin, ovocných dřevin i skleníkových rostlin, které slouží k realizaci experimentů, bakalářských, diplomových a disertačních prací a projektů fakulty na tuzemské i mezinárodní úrovni.

Významná je také floristická dílna, kde se prakticky vzdělávala řada věhlasných českých floristů.

Záruku nejrychlejšího profesního růstu

Zahradnická fakulta jako jediná v republice poskytuje úplné vzdělání v oboru Zahradní a krajinářská architektura uznané Českou komorou architektů. Absolventi tohoto oboru mají tedy zajištěn ten nejrychlejší přístup k autorizaci ČKA.

Zajištění budoucího uplatnění

Absolventi nacházejí výborné uplatnění na trhu práce. V rámci Mendelovy univerzity dosáhla Zahradnická fakulta v roce 2011 nejnižší nezaměstnanosti svých absolventů - pouhé 1 % u bakalářských a 2,2 % u magisterských oborů, přičemž celostátní průměr nezaměstnaných vysokoškoláků je 4,5 %.

Celoživotní vzdělávání

Na své studenty Zahradnická fakulta MENDELU nezapomíná ani po jejich absolutoriu a nabízí v rámci celoživotního vzdělávání certifikované kurzy.

Samozřejmě můžeme nabídnout mnohem víc. Přijďte se přesvědčit sami. Využijte například dnů otevřených dveří či kontaktního centra.

Jaké obory u nás můžete studovat? Vyberte si z naší kompletní nabídky.